BilimGenel

20’lik Dişlerimiz ve Evrim Süreci Hakkında Bilgiler?

Bu makalemizde sizler için 20’lik Dişlerimiz veya Azı Dişlerimiz hakkında evrimsel şemanın nasıl işlediğinden bahsedeceğiz.

Peki nedir bu 20’lik Diş veya Azı Dişi ?

20’lik Dişlerimiz veya Azı Dişlerimiz, belirli bir yaştan sonra ağız içinin en köşesinde çıkan ve genellikle diş etleri arasında yer edinmeye çalışan bir diş türümüzdür.

20’lik Dişimiz veya Azı Dişimiz eski çağlardan kalma insan türlerinde aktif olarak rol üstleniyordu. Bu çağlarda yaşayan insanlar; sebze, çiğ et ve ot benzeri gıdalarla beslendiği için bunların daha hızlı çiğnenmesine ve sindirilmesine yardımcı oluyordu. İnsan çeneleri bu tür besinlerle beslenildiği için daha geniş ve daha büyüktü.

Fakat insan türleri ateşin keşfinden sonra sert bitkileri ve etleri daha yumuşak bir hale koyup tüketmeye başladılar. Durum böyle olunca da bitkileri ve çiğ etleri daha iyi parçalamaya yarayan arka dişler işlevsiz kaldılar. Daha az yolunan çene zamanla küçülerek diş bölgesinde sıkışmaya neden oldu.

Şuan halen bu dişlerimiz 20’li yaşlardan sonra çıkmaktadır ve çenemizde zorla yerleştirilmişçesine sorunlar yaşatmaktadırlar. Bununda tek nedeni zamanında çiğ et ve otlarla büyüyen çenelerimizin modern çağlarda daha yumuşak ve sindirilmesi kolay gıdalara yönelmeleridir. Durum böyle olunca da çeneler küçüldü ve 20’lik dişler insan ağzına sığmamaya başladı.

Şuan 20’lik Dişimiz veya Azı Dişlerimizi genellikle sorun oluşturdukları için çekmekteyiz. Çektiğimiz halde insan vücudunda için zarar niteliği taşımayan bu dişler; belki on binlerce yıl, belki de milyonlarca yıl sonra güle güle diyebiliriz.

İşte 20’lik Dişimiz veya Azı Dişimizin evrimsel serüveni bu şekildeydi.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sanal Express

Satılık instagram hesapları, sahibinden satılık araba, sahibinden satılık ev, satılık oyun hesapları, instagram hesap satış, İnstagram sayfa reklam alma, oyun hesabı satış, yeni nesil ilan sitesi, oyun satın al, hesap satışı, oyun satış, game satış, araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu