Adenit nedir? Lenf bezi iltihabı belirtileri nelerdir?

Adenit, lenf düğümlerinin (lenf bezlerinin) iltihaplanması ile karakterize bir tıbbi durumdur. Lenf düğümleri, vücutta yer alan küçük, fasulye şeklinde yapılardır. Bu yapılar lenf sisteminin filtreleri olarak çalışır ve vücuttan atık ve zararlı maddeleri çıkarmakla sorumludur.

Adenit, enfeksiyon, yaralanma veya kanser veya otomatik hücresel bozukluklar gibi alt durumlar nedeniyle oluşabilir. Adenitin sık görülen belirtileri şişmiş ve hassas lenf düğümleri, ateş ve yorgunluktur.

Adenitin tedavisi alt nedenine göre değişebilir. Enfeksiyon nedeniyle oluştuysa antibiyotik reçete edilebilir. Kanser veya otomatik hücresel bozukluklar nedeniyle olan durumlarda tedavi seçenekleri arasında kemoterapi, radyoterapi veya immünosupresif ilaçlar olabilir. Bazı durumlarda, etkilenen lenf düğümlerini çıkarmak için cerrahi gerekli olabilir.

Eğer birkaç haftadan daha uzun süre şişmiş lenf düğümleriniz varsa, bu alt durumların işareti olabilir ve tedavi gerektirebilir. Bu nedenle sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Lenf düğümlerinin iltihaplanması, veya adenit, alt durumların bir işareti olabilir ve birkaç haftadan daha uzun süre şişmiş lenf düğümleriniz varsa, sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

Bazı durumlarda, lenf düğümlerinin iltihaplanması ciddi bir alt durumun sonucu olabilecektir, örneğin kanser veya otomatik hücresel bozukluklar. Örneğin, lenfoma, lenf düğümlerinde başlayan bir kanser türüdür. Zamanında tedavi edilmezse, bu durumlar tehlikeli ve potansiyel olarak hayatı tehlikeye atabilir.

Ayrıca, bazı durumlarda, lenf düğümü enfeksiyonu sepsis olarak adlandırılan ciddi bir sağlık durumuna neden olabilir. Bu, zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilecektir.

Lenf düğümlerinin şişmesi alt durumların bir işareti olabilir, ancak enfeksiyon, yaralanma veya hatta hafif bir enfeksiyon gibi bir soğuk nedeniyle de şişebilir. Düğümler enfeksiyon tedavi edildiğinde veya temizlendiğinde normal boyutlarına dönecektir. Bu nedenle, lenf düğümlerinin iltihaplanmasının alt nedenini belirlemek ve doğru tedavi almak için sağlık profesyonellerine danışmak önemlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir