Close nav
close
Bilimsel Tartışma, Uzaylılar Gerçekten Var mı ?

Bilimsel Tartışma, Uzaylılar Gerçekten Var mı ?

Merhaba değerli bilim sitesi takipçileri,

Bu yazımızda bir söyleşiye değineceğiz. Bu söyleşiyle uzaylıların gerçekte var olup olmadığını anlamaya ve düşünmeye çalışacağız.

Öncelikle uzaylı ne demek ?

Genel olarak uzaylı deyimi, dünya dışında yaşayan ve kökeni dünya olmayan canlılardır. Bu uzaylı diye tabir edilen canlılar, en ufak mikrobik canlılardan tutunda, gezegen büyüklüğündeki canlılardan oluşabilir.

Bizler uzaylılar deyimini genelde filmlerden ve dizilerden duymaktayız. Bu yüzden uzaylılar deyimi, insanlara bilim kurgu gibi gelebilir. Ama uzaylıların varlığı imkansız veya bilim kurgu değildir.

Örnek verecek olursak, dünya ilk oluşumunda hiçbir canlı yoktu. Canlıların oluşumu için uygun coğrafi koşullar arandı ve milyonlarca yıl sonra bu koşullar sağlandı. Koşullar sağlandıktan sonra dünya canlı yaşamına müsait bir gezegen oldu. Bunun neticesinde dünya üzerinde yaşayan ve yaşamış olan tüm canlılar bir şekilde meydana geldi. İşte bu oluşum trilyonlarca gezegenden sadece birinde oldu. (Sadece birinde olduğunu sanmıyorum :) Tabi bu sadece gözlemlediğimiz kadar.. Şimdi biraz kapsamlı düşünelim..

Bu yaşanan durum diğer gezegenlerde neden yaşanmamış olsun ki ?

Tahminime göre evrendeki bu canlı popülasyonu, gezegenler arasında binde birdir. Yani kısaca 1000 gezegen içinden en az 1'inde canlı yaşamı vardır. Bu kişisel düşüncemdir. Binde bir oran bizlere az gelebilir ama evrensel olarak düşünüldüğü zaman diğer canlı diye tabir ettiğimiz için, uzaylıların sayısı evrenimizde epey fazladır.

Ne yazık ki sinemalar ve diziler hayatımıza o kadar girmiş ki, uzaylıları korkunç canlılar veya dünyayı yok edecek güçler olarak nitelendiriyoruz veya düşünüyoruz. Halbuki uzaylı diye tabir edilen canlılar bir mikrop tanesi kadarda olabilir veya bir atom parçası kadar. İşte bu yüzdendir ki tahminlerim arasında 1000 gezegenden 1'inde canlı yaşamı vardır diyebiliyorum.

Ayrıca başka bir örnek verirsek, diyelim ki bir avuç mars toprağı aldık ve bir kavanoza koyduk. Bu mars toprağına uygun nem, sıcaklık ve sıvı ekledik. Eminim ki bu toprakta bir zaman sonra canlı yaşamları türeyecektir. Bu mikroskobik canlılarda olabilir ama bu mümkün kılınabilir. İşte uzaylı diye tabir ettiğimiz gerçekte bu canlılar olacaktır.

Eğer bir insan evrime azda olsa inanıyorsa her gezegende canlıların olacağına da inanır. Sadece bu canlıların hayata gelmeleri için uygun coğrafi koşullar bekleniyordur. Buda dünya oluşumu ve canlı oluşumu gibi milyonlarca sene alabilir.

Evrenleri araştıran firmaların bizim boyutlarda uzaylı aramasını bırakıp, diğer gezegenlerden toplayabildiği kadar toprak analizini, deneylerle ve farklı iklimsel yöntemlerle analiz edip canlı yaşamına uygun hale getirmeleri daha etkili olacaktır. İşte o zaman bu gezegenlerin canlı türlerini kendi dünyamızda canlandırabiliriz.

Sizlere bu yazımızda uzaylıların gerçekten var olup olmadıklarını ve nasıl canlılar olabilecekleri hakkında kısa bir söyleşide bulunduk.

Aklınıza takılan sorular olursa yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayınız.

Sağlıklı ve bilimli günler..


Anahtar Kelimeler:BilimselUzaylılar?GerçektenTartışma,Var