Close nav
close
İlk İnsanlar Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

İlk İnsanlar Ne Zaman Ortaya Çıktı ?

Arkadaşlar hepiniz bilim sitemize hoş geldiniz,

Bugünkü söyleşimiz, ilk insanların ne zaman ortaya çıktığı ve ilk insanların ne zaman yaşadıkları konusu.

Zamanı biraz geriye sararsak, canlı oluşumunun ve evrimin ilk adımı olan 4 milyar yıl öncesine kadar gidebiliriz. Ama bu kadar uzağa gitmemize gerek yok. 200 bin yıl öncesinin doğu Afrika'sına gidersek ilk insanların nasıl yaşadıklarını görebilirdik.

İlk insanların Afrika kıtasında yaşadıkları tahmin edilmektedir. Tabi insan keşfi halen süregelen bir olay. Bu yüzden 200 bin yıl olarak nitelendirilen ilk insanların yaşamı daha öncelerde de yaşanmış olabilir.

Biz insanlar, diğer dünya canlıları içinde en büyük beyine sahip canlı türüyüz. Bu yüzdendir ki düşünen tek canlı olma unvanı bizim elimizde.

Şuan için beyin büyüklüğümüz bizi diğer canlılardan ayırdı. Ama dünyada 8 milyon 700 bin canlı türü olduğunu varsayarsak, evrim bu canlıları da ileriki yüzyıllarda düşünme yetisi verebilir.

Evrimsel ismimiz Homo Sapiens yani Modern İnsan olarak nitelendirilir.

İnsanlar Afrika kıtasından sonra dünya geneline yavaş bir şekilde yayılmaya başladılar. Normalde bazı bilim insanları, ilk insanların hızlı bir şekilde Afrika kıtasından göç ettiklerini söyler. Ama yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, insanların yavaş bir şekilde göç ettikleri bulgusuna varıldı.

Fosillere göre ilk Homo Sapiens kafatasının şekli böyleydi.

Sizlere bu yazımızda insanların dünyada ne zaman ve nerede ortaya çıktıklarını anlatmaya çalıştık.

Aklınıza takılan sorular olursa yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilimli günler sizinle olsun.


Anahtar Kelimeler:ZamanÇıktıİnsanlarNeİlkOrtaya?