Kaçırmamanız Gereken 12 Instagram Trendi!

Kaçırmamanız Gereken 12 Instagram Trendi!

İster yatakta bir kahvaltının enstantanesi olsun, ister bir tatil kaçamağının estetik bir tıklaması ya da sadece yeni bir saç kesiminde bir selfie olsun, insanlar Instagram’da fotoğraf paylaşma dürtüsüne direnemiyorlar.

Instagram yıllar içinde son derece büyüdü ve yavaş yavaş gezegendeki en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geliyor. Aslında araştırmalar, Instagram’ın dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor .

Pazarlamacılar için ne büyük bir zevk!

Ama hepsi bu değil. Rival IQ tarafından hazırlanan bir rapor , Instagram’ın medya katılım oranının %1,22 olduğunu gösteriyor; bu, Facebook gönderilerinden 13,5 kat ve bir tweet’ten 27 kat daha yüksek. Harika, değil mi?

Ah, orada bitmiyor! Daha ileri araştırmalar, insanların %81’inin ürün ve hizmetleri araştırmak için Instagram’ı kullandığını ve Instagram kullanıcılarının %72’sinin, uygulamada gördükten sonra bir ürün satın aldığını bildirdiğini gösteriyor.

Instagram’ın iş ve promosyonlar için harika bir yer haline geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, özellikle doğru Instagram trendlerine ayak uyduramıyorsanız, platformda başarılı olmak kolay değildir.

Peki, pazarlama yaklaşımınızı geliştirmek için doğru Instagram trendlerini nasıl bulacaksınız? Kaçırmamanız gereken trendler neler? Cevap tam burada, bu blogda.

İşletmenizin platformda tamamen alakalı kalmasını sağlayacak ve sizi rakiplerinizin bir adım önüne geçirecek Instagram trendlerinin bir listesini yaptık! Ne olduklarını bilmek ister misin? O zaman, hemen dalın!

Kaçırmamanız Gereken Instagram Trendleri Listesi!

1. Instagram Mağazaları ve Instagram Checkout

Herhangi bir pazarlamacının kulaklarını dikecek bir Instagram trendi, Instagram mağazaları ve ödeme özelliği ile başlayalım.

Bu özellikler, e-ticaret işletmelerinin Instagram’ın içinde kendi mağazalarını oluşturmalarına ve ayrıca alışverişi daha hızlı ve kolay hale getirmek için banka ve ödeme bilgilerinin uygulama içinde saklanmasına olanak tanır.

Online alışveriş ve Instagram’ın popülaritesinin artması ve alışveriş yapanların yüzde 70’inin ürün keşfi için Instagram’a güvenmesiyle, bu Instagram trendi görmezden gelemeyeceğiniz bir trend!

Bu özelliği kullanarak markanızın hikayesini anlatabilir ve potansiyel müşterilerinizin Instagram’dan hiç ayrılmadan alışveriş ve satın alma deneyimlerinin keyfini çıkarmasını sağlayabilirsiniz!

2. Link Bio’da

Ürün aramak için Instagram’da zaman harcayan daha fazla müşteriyle, biyografinize bir bağlantı koymak, görmezden gelemeyeceğiniz bir Instagram trendi. Sonuçta, potansiyel müşterilerin Instagram sayfanızı kontrol ederken markanız hakkında daha fazla bilgi edinmesi için mükemmel bir yerdir.

Ancak Instagram’ın biyografinize yalnızca BİR bağlantı eklemenize izin verdiği ortaya çıktı. Birden fazla şeyi tanıtmak istiyorsanız bu ideal değildir. Çözüm? Tüm değerli bağlantılarınızı tek bir bağlantı kullanarak takipçilerinizle paylaşmanıza izin veren elink gibi biyo-araçlardaki bağlantıyı kullanın.

Kendi açılış sayfanızı oluşturmak için elink’i kullanabilir ve ardından Instagram takipçilerinizle paylaşmak istediğiniz bağlantılarla doldurabilirsiniz. elink, açılış sayfalarınız için çarpıcı, tamamen duyarlı düzenler sunar. Biyo bağlantınızı daha çekici hale getirmek için çeşitli yazı tipleri, renkler ve tasarım temaları arasından seçim yapabilirsiniz!

Daha ne? elink , sosyal biyografi bağlantılarınızı hareket halindeyken ve gerçek zamanlı olarak güncellemenizi sağlayan sağlam bir krom uzantısıyla birlikte gelir !

elink’in Instagram Bio bağlantı şablonlarına buradan göz atın !

3. Instagram’da Canlı Yayınlar

Instagram Canlı özelliği, takipçilerinizle doğrudan, şeffaf ve özgün bir şekilde bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. En hızlı büyüyen Instagram trendlerinden biri olmuştur.

Facebook verilerine göre, Instagram Live görüntülemeleri Şubat’tan Mart 2020’ye kadar %70 arttı ve bunun ana nedeni devam eden pandemi oldu.

Instagram Live’a, maksimum süreyi bir saatten dört saate çıkarma, Instagram Lives’ınızı doğrudan IGTV’ye yüklemek için yeni bir seçenek ve masaüstünde canlı yayınları izleme özelliğini içeren daha fazla özellik eklendi.

Yeni ürünleri tanıtmak, diğer hesaplarla paylaşılan canlı akışlar yapmak ve harika bir sosyal medya varlığını sürdürmek için canlı akış özelliğini kullanabilirsiniz.

4. Influencer Pazarlamada Değişim

Influencerlar Instagram arenasında yeni bir şey değil, ancak son zamanlarda tüm influencer pazarlama sahnesinde bir değişim oldu.

Bugün, mikro-etkileyicilerin veya nano-etkileyicilerin (genellikle daha küçük ama yine de niş bir takipçi kitlesi olan) daha fazla etki yaratanlar olduğunu görebilirsiniz.

Aslında, Digiday anketine göre , nano-influencerlar takipçilerinin yüzde 8,7’sine kadar etkileşime girebilirken , bir milyondan fazla takipçisi olan ünlü influencerların katılım yüzdesi sadece yüzde 1,7’dir.

Bu, daha uygun maliyetli bir şekilde daha yüksek katılım oranları sağlamaya yardımcı olacak bir Instagram trendidir. Bu trendi kendi yararınıza kullandığınızdan emin olun!

5. Instagram Hikayeleri

Instagram hikayeleri birkaç yıldan beri var, ancak son zamanlarda giderek daha alakalı hale geliyor. Aslında, markaların yaklaşık %78’i Instagram Stories’in, influencer’ların markalarıyla ilgili içeriği üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylüyor.

Selfie filtreleri, hikaye arşivleri, hikaye vurguları ve bu işlevselliğe dahil edilen masaüstü kullanımı gibi ek özelliklerle hikayeler artık en iyi Instagram trendlerinden biri.

Instagram hikayelerinize kolayca anketler, testler, çıkartmalar, AMA oturumları ve daha fazlasını ekleyebilir ve sayfanızın katılım düzeylerini artırabilirsiniz. Ayrıca, kitlenizi markanız hakkında güncel tutmanın harika bir yoludur.

6. Keşfet Sekmesi

Instagram, keşfedilmemiş içeriği kullanıcılarına tanıtan Keşfet Sekmesi adlı bir şeye sahiptir. Ve 200 milyondan fazla Instagram kullanıcısının, kendilerini eğlendirmenin yeni yollarını bulmak için her gün ona eriştiği ortaya çıktı .

Kullanım sıklığının daha da artması muhtemeldir, bu da onu dikkat edilmesi gereken önemli bir Instagram trendi haline getirir. Keşfet Sekmesi, kullanıcıların yeni içeriği hızla keşfetmesine olanak tanır ve markaların daha iyi görünürlük kazanmasına yardımcı olur.

Doğru hashtag’leri kullanmak, konumunuzu etiketlemek, yorumlar aracılığıyla etkileşim kurmak ve gönderilerinize harekete geçirici mesajlar eklemek, etkileşim seviyenizi artırabilir ve sayfanızın Keşfet Sekmesinde çıkma olasılığını artırabilir, böylece sayfanızın sayısını artırmanıza yardımcı olabilir. takipçilerin

7. Makaralar

Instagram Makaraları, TikTok videolarına rakip gibidir. 30 saniye ile sınırlıdırlar ve birden fazla klibi tek bir videoda birleştirmenize olanak tanır. Uygulamayı fırtına gibi alıyorlar, bu yüzden not almaya değer bir Instagram trendi.

Ürünleriniz hakkında basit ve bilgilendirici içerik oluşturarak, nasıl yapılır kılavuzlarını bir araya getirerek, ürünlerinizi tanıtmak için etkileyicilerle ortaklık kurarak ve hatta Instagram zorluklarını kabul ederek Reels’i pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz.

Instagram’da trend olan şeyler hakkında kendinizi güncel tutmak için diğer makaraları bile izleyebilirsiniz. Makaralar ayrıca Keşfet Sekmesinde gösterilme eğilimindedir ve böylece görünürlüğü artırmanıza yardımcı olur.

8. IGTV’deki Reklamlar

IGTV, Instagram’ın uzun biçimli video platformudur ve üzerinde reklam gösterilmesine izin vereceğini duyurdu! Bu özellik işletmeler için harika bir haber çünkü artık içeriğinizden para kazanabilir ve aynı zamanda farkındalığı artırabilirsiniz! Ayrıca yeni kitlelere ulaşmak, etkileşiminizi artırmak ve hatta potansiyel müşterileri yakalamak için harika bir kanaldır!

Raporlara göre , IGTV içerik oluşturucuları, YouTubers ile aynı reklam geliri yüzdesini alıyor ve bu da Instagram’ı YouTube için potansiyel bir rakip haline getiriyor.

Artık Instagram, reklamlar yoluyla para kazanmaya başlamanıza izin verdiğine göre, popülaritesi arttı ve daha fazla genişletme ve özellik henüz toplanmadı. Bu, IGTV’yi en sıcak Instagram trendlerinden biri yapıyor!

9. Daha Uzun Altyazılar

Instagram’ın tamamen görsellerle ilgili olduğu günler geride kaldı. Artık herkes resimlerine ve videolarına eşlik edecek iyi bir altyazı istiyor. Aslında, insanların ilgisini çeken şey daha uzun altyazılardır, çünkü daha fazla insan tartışmalara katılmak ve her görüntünün arkasındaki hikayeyi öğrenmek ister.

Daha uzun altyazılar, hayal edebileceğinizden daha fazla değer katabilecek, oldukça az bilinen bir Instagram trendidir. Güçlü bir marka mesajı oluşturmanıza, misyonunuzu sunmanıza, hikayenizi anlatmanıza, daha fazla ayrıntı eklemenize, benzersiz ses tonunuzu vurgulamanıza ve izleyicilerinizi eğitmenize yardımcı olur.

Bu, içeriğinizi özgün kılar ve takipçilerinizi markanıza güvenmeye ikna etmeye yardımcı olur. Bu yüzden altyazı oyununuzu hızlandırmanın zamanı geldi!

10. Markalı Artırılmış Gerçeklik Filtreleri

Instagram, mobil kameralar için AR efektleri oluşturmanıza olanak tanıyan bir artırılmış gerçeklik platformu olan Spark AR Studio’yu açtığından beri, iş fırsatlarının gelişmesi için bir kapı da açmıştır.

Markalı AR filtreleri, makyaj, giysi, aksesuar üzerinde sanal olarak denemenize veya gerçekte nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmek için evinize mobilya yerleştirmenize olanak tanır. Gelecekte birden fazla ticari olasılık ile yükselen bir Instagram trendi.

Artık ürünlerinizi müşterilere markalı AR filtreleri sürümünüzü sağlayarak pazarlayabilirsiniz. Bu, müşterilerin süreçte biraz eğlenirken satın alma kararı vermelerine yardımcı olur. İnsanlar markalı AR filtrelerinizle resimleri tıklayıp hesaplarında yayınlarsa daha iyi marka görünürlüğü bile elde edebilirsiniz.

11. Instagram Carousel Gönderileri

Instagram’ın Karuselleri, tek bir gönderide birden fazla medya (yazılar, resimler ve videolar) kullanmanıza izin verir ve genellikle en fazla 10 gönderi içerir.

2017’deki lansmanından bu yana, dönen gönderiler , Instagram’daki içeriğin %3’ünden %19,4’üne yükseldi ve giderek büyüyor, bu da onu önemli bir Instagram trendi haline getiriyor. Yakın tarihli bir araştırmaya göre , Instagram’daki gönderiler, tek bir fotoğraf veya video yerine bir atlıkarınca içeriyorsa daha başarılı olabilir.

Ürün lansmanınız, öncesi ve sonrası senaryoları sergilemek, blog içeriğini tanıtmak ve çok daha fazlasını yapmak için dönen gönderileri kullanabilirsiniz! Organik katılım sağlarlar, yeni müşteri adayları oluştururlar, marka mesajını iletirler, özlü bilgiler sağlarlar ve aynı zamanda oldukça uygun maliyetlidirler.

12. Instagram Zorlukları

Instagram dünyasında meydan okumalar yeni değil, ancak o kadar popüler ki, arada sırada bir şeyler ortaya çıkıyor ve viral oluyor. Instagram, denemek için dokunabileceğiniz ve anında katılabileceğiniz hikayeler için kendi meydan okuma etiketini bile yarattı.

Zorlukların en güzel yanı, orman yangını gibi yayılmaları ve Keşfet Sekmesinde sık sık ortaya çıkmalarıdır. Instagram zorlukları, markanızı tanıtmanız ve alakalı kalmanız için harika bir yoldur. Sosyal medyadaki varlığınızı artırmanıza yardımcı olur ve yeterince şanslıysanız viral olabilir ve takipçi sayınızı da artırabilirsiniz.

Hatta izleyicilerinizi eğlendirirken daha iyi görünürlük elde etmek ve farkındalığı artırmak için kendi marka mücadelenizi başlatarak bu Instagram trendinden yararlanabilirsiniz!

Çözüm
Bununla, bu blogun sonuna geldik! İşletmenizi Instagram’a layık kılmak için sizi Instagram trendleri hakkında yeterince bilgiyle donattık.

Ancak her trendin dini olarak takip edilmesi gerekmiyor çünkü arada sırada ortaya çıkıyorlar ve hangisinin gerçekten yakalayacağını asla bilemezsiniz.

Sırf başkaları yapıyor diye çoğunluğa atlamak isteyebilirsiniz, ancak marka hedeflerinize ve marka kişiliğinize uygun olanları seçmeyi unutmayın. Gerisi sadece yerine düşecek.

Şimdi oraya gidin ve markanız için ‘Instagramlanabilir’ içerik oluşturun!

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir