Teknolojinin Faydaları ve Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji hayatımıza girdiği andan itibaren işlerimizde bize çok fazla yardımcı oldu ve kolaylık sağladı. Teknolojinin tanımı: İnsan oğlunun bilim ve tarihten önce keşfetmiş olduğu onların işine yarayan araç gereçlerin yapımında büyük rol oynayan bir yetenektir. İnsan oğlu sayesinde ortaya çıkan teknoloji günümüzde birçok işin yapımında kolaylık sağlamaktadır. Şimdi ise sizlere teknolojinin faydalarından ve zararlarından biraz bahsedelim ne dersiniz.

Teknolojinin Faydaları

İlk olarak teknolojinin faydalarından biraz bahsedelim. Aslında teknolojinin ne gibi faydaları olduğunu anlatmak say say bitmez ama biz genede belli başlı birkaç özellik aktaralım.

Teknoloji ile bilgi akışı bir anda hızlandı yani dünyanın bir ucunda yapılan haber saniyeler içerisinde diğer ucuna kadar gitmeyi başardı.
Ayrıca teknoloji sayesinde internet üzerinden alışveriş bile yapabilirsiniz. Yani teknoloji hayatımızın her alanına girdi diyebiliriz.
Teknolojinin bir diğer en önemli faydası ise ulaşım sektöründedir. Ulaşım sektöründe binmiş olduğumuz her araç teknoloji ile üretilmiştir. Ve oldukça kullanışlıdır örneğin; Tren, Gemi ve Uçak.

Ayrıca teknoloji ile eğitimde de oldukça ilerleme kaydedilmiştir. Örneğin şu an dünyanın belli yerlerinde defter kitap olmadan sadece tabletler ile ders işleniyor. Bu durumda teknolojinin eğitim hayatımıza bile etki ettiğini gösteriyor.
Hatta teknoloji ile hırsızları ve işini kötüye kullanan insanları bile yakalayabiliriz. Çünkü üretilen kamera sistemleri ve alarmlar bunu önceden algılıyor ve hırsızlıkların önüne bir nebzede olsa geçiyor.
Şimdi sizlere bu kadar fayda verdikten sonra birazda teknolojinin zararlarından bahsedelim

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin bilinen en büyük zararlarından birisi ülkelerin teknolojiye güvenerek birbirine savaş açması.
Ayrıca teknoloji insanları daha çok hareketsiz bırakır ve yorgunluk hissi verir. Buda insanların obezite olmasına yol açar
Teknolojinin az bilinen bir diğer çevreye olan zararı ise ozon tabakasını delmektir. Örneğin şu an fabrika bacalarından çıkan dumanlar bunun en büyük nedenlerinden birisidir.
Bazı meslek dalları teknolojinin gelişmesi ile artık iş yapamaz hale geldi. Ayrıca daha birçok meslek dalıda bu konuda direnmeye çalışıyor.
Teknoloji insanları sanallaştırır ve sosyalleşmesini engeller. Bu yüzden de teknoloji ile aramızda belli bir sınır olması gerekmektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir