Televizyonun Zararları Nelerdir?

Günümüzde televizyonun olmadığı ev yok denilecek kadar az. Sizde bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Çünkü artık birçok insan bu kutulara adeta bağımlı oldu ve bu kutular olmadan hayatlarını devam ettirebileceklerini düşünmüyorlar. İsterseniz şimdi bu kutuların birazda zararlarından bahsedelim. Evet bu televizyonlar haber açısından bizlere inanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Fakat bir o kadarda bu televizyonlar sağlığa zararlı.

İsterseniz hiç vakit kaybetmeden bu akıllı kutuların zararlarından bahsedelim.

Sosyal Ve Psikolojik Zararları

Televizyonlar ilk olarak insanı ahlakından soğutur ve bir o kadar duygusuz bir insan yapar. Fakat bunun için sizin izlediğiniz programların içeriğine bağlıdır.

Aşk konulu diziler genellikle izleyicilerin duygusuz ve bir o kadar kötüleşmesine imkan sağlar.
Bu programlar insanları normal dünyadan koparır ve hayalci bir yapıya sürükler.
İnsanlar genellikle problemlerini geçirmek için veya birazda olsa unutmak için televizyon programları izler fakat bilmezler ki bu programlar onların en büyük stres kaynağıdır.

Televizyonların bir diğer olumsuz etkileri de insanları spordan uzaklaştırmaktır. İnsanlar spordan uzaklaşarak iyice hareketsiz bir yaşamın içerisine dalarlar.

Ayrıca aralarda çıkan reklamlar cinsel veya toplumsal açıdan insanların körleşmesine olanak sağlayan reklamlardır. Şiddet ve Cinsel içerikli yayınlar özellikle genç toplumu küçük yaşlarda etkisi altına almayı başarır. Bu sayede ileriye dönük kötü bir gelecek bizi bekliyor olabilir.
Abartılı ve gerçek dışı olan reklamlar insanları kandırıp onlara hayal kırıklığı yaşatabilir.
Televizyonun toplumsal ve psikolojik olarak birçok olumsuz yanını sizlere aktardık. Şimdi ise sizlere televizyon hakkında sağlık ile ilgili birkaç olumsuz bilgi verelim.

Televizyon izlerken insanlar genellikle karşısında bir şeyler atıştırmak ister. Durum böyle olduğu zaman insanlar obozite olmaya kadar ilerler. Ayrıca televizyon izlerken beynimizin sadece 1 lobu çalışır ve düşünmemize izin verilmez. Buda zeka gerilemesi için muhteşem bir fırsat doğurur. Göz rahatsızlığı uyku ve daha birçok sorunu da peşinde getirir. Hiç düşünmediniz mi? Küçük yaştaki çocukların bu kadar göz rahatsızlığı neden diye. İşte o sorunun cevabı televizyon bağımlılığında gizli.

Evet arkadaşlar kendinize iyi bakın bu hususlara dikkat edin.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir