Twitch nedir? Twitch üzerinden nasıl para kazanılır?

Twitch üzerinden nasıl para kazanılır?

Oyun oynamayı seviyorsanız ve hem oyun oynayıp hem de para kazanmak istiyorsanız Twitch tam aradığınız şey olabilir.

Twitch Nedir?

Oldukça spesifik bir website olabilir Twitch. Çok fazla oyun oynamış olabilirsiniz fakat daha önce burayı duymamışta olabilirsiniz.
Twitch’ i kısaca açıklarsak eğer oyun oynayan kişinin hem kendini hem de oyunu video şeklinde yansıtmasıdır. Bu olayı internet kafede oyun oynayan birinin yanına oturup oyunu izlemek diyebiliriz. Bazı oyun şirketlerinin de burada kanalları bulunuyor ve bu platform üzerinden etkinlikler düzenleyip canlı olarak yayınlıyorlar.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır ?

Oyun oynayan biri olarak Twitch hesabı açabilirsiniz. İster bilgisayar üzerinden oyun oynayın ister konsol üzerinden bu oyunu canlı olarak yayınlayabiliyorsunuz. Bu olay içinde hem oyunun video kaydını hem de kendi yüzünüzü göstermeniz gereklidir. Twitch kanalları hep aktiftir. Bu da önceden oynadığınız oyunların videolarını ekleyebilirsiniz demek oluyor. Buda sizin 24 saat kesintisiz oyun oynamanızı gerektirmez. Ancak Twitch’in ana teması canlı olarak oynayıp canlı olarak izletmektir. Bu yönden Twitch size bir hobi , ek olarak uğraşma ya da tamamen bir iş olanağı sağlayabilir. Hesap kurmak çok kısa süren bir şeydir ve bir kaç dakikanızı ayırarak hesap kurabilirsiniz.

Twitch Takipçi Kazanma Yöntemleri

Hesabınızı açtıktan sonra sizde diğer kanal sahipleri gibi yayın açmaya hazırsınız demektir. Bu işe başlarken üslup konusuna çok önem vermeniz gereklidir.

– Ciddi bir üslup mu takınacaksınız
– Mizahi tarzda mı olacaksınız
– Oyunu tanıtmak mı yoksa sadece oynamak mı
– En komik oyuncu mu yoksa en iyi oyuncu mu olacaksınız

Öncelik olarak bu tarz sorulara cevap vermeniz gereklidir. Tek düze bir yayın yapmak size takipçi kazandırmaz. Twitch özelliği olan sohbet kısmından izleyicilerle sohbet etmek izleyicilerin sizi daha yakından tanımasını sağlayacaktır. İzleyicilerin sordukları sorulara sıcak ve içten yanıtlar vermek size takipçi kitlesi oluşturur. Tabi ki bunun yanında oynadığınız oyunlarında etkisi çok. Şu zamanda popüler olan oyunları oynayıp yayın açarsanız takipçi kazanmanız zor olur. Çünkü şu zamanda bir çok yayıncı o oyunları oynuyor. Sizin az kişinin oynadığı ve dikkat çekici oyunları oynamanız sizi ön plana çıkarır.

Twitch’ten Para Kazanmak

Yayın açan kişiler kendi hesaplarında kazandıkları paranın bir kısmını Twitch’e veriyor. Yani Twitch kesintisi var demektir. Twitch kontrol yerinden bir saatlik bir yayın açtığınızda kaç adet reklam gösterilmesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz.

Yayınınıza girilip reklamlar izlendiğinde gelir elde edersiniz ve bu gelir Twitch ve sizin aranızda paylaştırılır. Para da hesabınıza aktarılır.
Twitch Amazona ait bir sitedir. Oyunların Amazon linkini paylaşabilir ve bu link üzerinden biri oyun alırsa size de komisyon verilir. Bu olaya Amazon Satış Ortaklığı deniyor.

Eğer sağlam bir kitleniz varsa markalar size sponsor olmak isteyecektir. Örneğin bir marka yayınınızda kendi kulaklığını kullanmanızı isteyecek ve buna karşılık size video başına bir ödeme yapacaktır bu da size para kazandırır. Bunların yanında para kazanmak için başka şeylerde mümkün. Örneğin kendi markanızı yaratabilir ve klavye kulaklık gibi bir çok şeyi markanız adı altında satabilirsiniz. Bu dediğimi Twitch Partnership Program üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Size bahsedeceğim son bir yöntem daha var o da takipçileriniz size bağış yapması. Örneğin sizin videolarını izleyen ve bu videolardan zevk alan bir insan sadece içinde gelerek size 200tl atabilir. ( tabi ki bu meblağlar değişir) Bu para da sizin hesabınıza yatırılır.

Twitch Partner Programı

Buraya ciddi bir kitle olduktan sonra başvurabilirsiniz. Bu videolarınızı izleyen kişilerin size abone olmasını sağlar bu da size para getirir. Fakat burada da kazancınız bir kısmını Twitchle paylaşmanız gereklidir. Bu program sayesinde videonuz sonra izlense bile para kazanırsınız. Yine dediğim gibi bu programla birlikte kendi ürünlerinizi daha kolay satabilirsiniz. Ödeme yapıp abone olan kişiler sadece abonelere özel videoları izleyebilirler. Sizle özel sohbet kurabilirler. Bununla da kalmayıp sadece abonelere özel emojilerde kullanabilirler.

Partnerlik Başvurusunda Ön Şartlar;

– Canlı videoyu en az 500 kişi izlemeli
– Haftada belirli saatlerde en az 3 yayın açılmalı
– Twitch kullanım şartlarına tamamen uyulmalı

YouTube’dan Twitch’e Geçmek

Youtube üzerinde belli bir kitleniz varsa Twitch’e geçince sıfırdan başlamak gerekmez. Twitch üzerinden tek bir yayın bile açmamışken Twitch partnerliğine başvuru yapabilirsiniz.

Bunun İçin Youtube’da;

– Canlı oyun videolarınızı 15.000 kişi izlemeli
– En az 100 bin aboneniz olmalı
– Twitch kullanım koşullarına tamamen uymalısınız.

Eğer bu işi yapmaktan keyif alıyorsanız bu platformu kendinize gelir kaynağı haline getirebilirsiniz. Bu işi yaparken şans önemli bir faktördür. Sizde eğer şanslıysanız azminiz, hırsınız ve isteğiniz de varsa bu işten ciddi meblağlar kazanmanız mümkündür. Bu işi yaparken kendi işinizden ayrılmanız gerekmez. Akşamları bir kaç saat yayın açarak zamanla belli bir ivme kazanabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir