Yerli Otomobil TOGG

TOGG tarafından geliştirilen yerli otomobilimiz geçtiğimiz günlerde resmen açıklandı. Bu şu zamana kadar ki Türkiye’nin yapmış olduğu en önemli milli projelerden bir tanesidir. Yerli otomobilimiz Başkan R.T. Erdoğan tarafından tanıtıldı. Tanıtımdan bir kaç gün önce internet sayfasından paylaşılan yerli otomobilimizin resimleri Türk Halkının heyecanını üst seviyelere taşıdı. 27 Aralık 2019 tarihinde de yerli otomobilin örtüsü kaldırıldı. Bununla birlikte de halkın arabanın özelliklerine olan merakı iyice arttı. Bende sizler için yerli otomobil hakkında bildiklerimi size sunmak istedim.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

TOGG CEO’su Mehmet G. Karakaş otomobilin özelliklerini ve üretim sürecini anlattı ve “İki sene sonrası için şimdiden fiyat vermek doğru olmaz. Bu otomobil kimden pazar payı alır diye düşünüp ona göre fiyat belirlenmesi yapılacaktır.
Aracın içinde bir uçtan diğerine geniş ekran var. Ayrı olarak sürücü ve yolcu için ekran mevcut. Ortada ise kumanda merkezi olacak şekilde bir panel bulunuyor. Aracın ön konsolu aynı bir uçak paneli gibi bu da Avrupa’da bir ilk. Aracın içi de aks mesafesi dolayısıyla çok geniş.
Aracın içinde sizi güvende hissettiren bir kuvvetli iç tasarım var. Araç dışardan sade gibi gözüksede içinde teknoloji harikaları var.” Dedi.

Marka Adı Ne Zaman Belli Olacak ?

Mehmet Gürcan Karakaş , “ Önümüzdeki senenin ortasında marka adı belli olacak. Bu süreçte önemli olan markanın bütün DNA’sını yansıtan bir marka ismi olmasıdır.

Tasarımdaki çizgiler aracı daha güçlü ve iri gösteriyor. Prestijli ve yalın bir tasarıma sahip…” ifadelerini kullandı

Yerli Otomobilin Özellikleri

-Çift Motorlu 4×4

Ağırlık dağılımının iyi olması için bataryalar aracın tabanına yerleştirilmiştir. Bunun sayesinde de yol tutuş özellikleri geliştirilmiş. Aracın önünde ve arkasında bulunan elektrik motorları sayesinde otomobilin 4×4 sisteme sahip olacağı ortaya çıktı. Yerden yüksekliği ve çekiş gücü sayesinde SUV modeli zorlu koşullarda bile rahatlıkla gidebilecek. Her iki otomobilde de yandan bakılınca modern hatlar dikkat çekiyor. Boyutunu dikkate alırsak araçta 5 kişi rahatlıkla yola çıkabilir. Bu otomobilin bagaj hacmi 500Lt’yi geçebilecek. Araç dolu bataryayla 500km gidebilcek bir yapıya sahip. Bunun değişebileceği de göz önünde bulunduruluyor.

-Led Ekran

Yerli otomobilin direksiyonundaki T ve G harfleri TOGG’un kısaltılmasına gönderme yapılıyor. İç tasarımda ön konsolu boydan boya kaplayan geniş led ekran dikkat çekiyor. Buradaki ekran hem sürücünün hemde yolcuların ihtiyaç duyduğu şeyleri gösterebilecek. Buradaki ekran günümüz tasarımlarına son derece uygun. İleriki zamanlarda da ekrana çok ihtiyaç olacak.

– İç Mekan Özellikleri

* Sürücü odaklı ön panel tasarımı
* Üç kollu deri kaplı direksiyon simidi
* İşçilik kalitesi
* Kapı içlerinde bulunan hoparlörler ve geliştirilmiş ses sistemi
* Mavi LED aydınlatmalar
* Sınıfının en gelişmiş 10inç dokunmatik ekranı
* Deri döşeme koltuklar
* Şık tasarıma sahip havalandırma ızgaraları
* Metal kumanda kolu
* Kalite hissini arttıran ön panel kaplaması
ile rakiplerine göz dağı veriyor.

-Yerli Otomobil Üretimi Nerede Olacak

Başkan R.T. Erdoğan’ ın imzası olan karara göre üretim tesisi Bursa ‘ da kurulacak. Proje bazlı devlet yardımı verilecek.
Tamamen yeni yatırım olarak kurulacak olan tesise ön görülen sabit yatırım 22 milyar olacak. Ayrıca yatırımın süresi 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olacak.
Eğer yatırım öngörülen zamanda gerçekleşmez ise bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilecek.
Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi çalışacak. Bu kişilerin de 300’ü nitelikli personel olacak.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir