BilimGenel

Homo Antecessor Hakkında Bilgiler?

Hepiniz evrimsel söyleşimize hoş geldiniz, Bu yazımızda dünya üzerinde yaşam sürmüş insan türlerinden biri olan Homo Antecessor’u ele alacağız. Bu türün hangi zaman aralığında yaşadığını ve  ne kadar yaşam geçirdiğine birlikte bakalım.

Avrupa’nın Iber Yarımadası’nda bulunan fosil bulgularına dayanarak belirlenmiştir. Bu tür, Homo heidelbergensis ve Homo erectus gibi diğer insan türleri ile benzerliği nedeniyle, evrimsel bir geçiş nesnesi olarak kabul edilmektedir. Homo antecessor, insanlık ailesinin en eski Avrupalı üyesi olarak kabul edilir ve insanların Afrika’dan Avrupa’ya yapmış olduğu ilk yer değiştirmelerini açıklama potansiyeline sahiptir.

Latincede bu insan türünün anlamı, İnsan Öncüsüdür. Bu ilk insan türlerinden biri olan Homo Antecessor’un zaman çizelgesi; 1,2 milyon ila 800.000 yıl önce olduğu varsayılmaktadır. Homo antecessor, 1994 yılında Eudald Carbonell liderliğindeki bir ekip tarafından kuzey İspanya’nın Sierra de Atapuerca bölgesinde keşfedilen soyu tükenmiş bir insan türüdür. Homo antecessor, Avrupa’da bilinen en eski insan çeşitlerinden biridir.

Homo antecessor’un Avrupa’daki diğer Homo türleriyle nasıl ilişkili olduğu ve evrim ağacında nerede oturduğu konusunda hala tartışmalar var. Bir teori, bunun Homo ergaster ve Homo heidelbergensis arasında evrimsel bir bağlantı olduğunu öne sürüyor . Başka bir teori, Homo antecessor’un Homo heidelbergensis’ten evrimleşmiş ayrı bir tür olduğudur. Son olarak, bu Homo antecessor, 600.000 ila 250.000 yıl önce Avrupa’da yaşayan Homo heidelbergensis ile benzerlik göstermektedir.

Homo Antecessor insan türünün soyu tükenmiştir ve Avrupa kıtasının en eski insan türüdür. Homo antecessor erkeği yaklaşık 1,6-1,8 metre boyunda ve 90 kg ağırlığında olduğu varsayılmaktadır. Beyin boyutları kabaca 1.000-1.150 cm3 civarıydı. Modern insanın ortalama 1.350 cm3 olduğundan bu türün beyin kütlesi biraz daha küçüktü. Alnı düşük ve alt çenesi küçüktü. Birçok yönden Homo ergaster ve ‘ Turkana Boy’a benziyordu. İlkel konuşmayı öneren kanıtlar da bulunmaktadır.

Fosil ve alet kalıntıları da İngiltere’de keşfedilmiştir, bu da Homo antecessor’un yaklaşık 950.000 yıl önce İngiltere’de yaşadığını varsaymaktadır. Kuzey Avrupa’da Homo cinsinin bilinen en eski popülasyonudur. Bu türün Taş aletleri kullandıkları tahmin edilmektedir.

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Antecessor’in Yaşam  Şemasını göstermektedir. 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sanal Express

Satılık instagram hesapları, sahibinden satılık araba, sahibinden satılık ev, satılık oyun hesapları, instagram hesap satış, İnstagram sayfa reklam alma, oyun hesabı satış, yeni nesil ilan sitesi, oyun satın al, hesap satışı, oyun satış, game satış, araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu