BilimGenel

Homo Erectus Hakkında Bilgiler?

Homo Erectus, Afrika, Asya ve Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde 1.9 milyon ila 143.000 yıl önce yaşamış soyu tükenmiş bir erken insan türüdür. Bu tür, Afrika’dan göç eden ve dünyanın diğer bölgelerine yayılan ilk erken insandı. Homo Erectus iki ayaklı bir türdü, yani iki ayak üzerinde yürüdükleri anlamına geliyordu ki bu, onları diğer ilk insan türlerinden ayıran en önemli uyarlamalardan biridir.

Homo Erectus, önceki insan türlerine kıyasla daha büyük bir beyin boyutuna sahipti ve karmaşık aletler, ateş ve avlanma yeteneğine sahipti. Ayrıca, erken insanlar tarafından yapılan ilk çok amaçlı araçlardan bazıları olarak kabul edilen Acheulean el baltalarını da yapabildiler.

Gelişmiş yeteneklerine rağmen Homo Erectus’un soyu tükendi ve yerini Homo Heidelbergensis ve Homo Neanderthalensis gibi diğer erken dönem insan türleri aldı. Ancak, yok olmalarının kesin nedenleri bilinmemektedir ve bilim adamları arasında devam eden bir araştırma ve tartışma konusudur.

Bu insan türünün Latince ismi Dik İnsandır. Bu insan türü de Afrika da ortaya çıkmıştır ve soyu tükenmiştir. Homo erectus, diğer insan türlerinden daha uzun süre yaşadığı varsayılmaktadır. ‘Turkana Boy’ ve ‘Nariokotome Boy’ bazen Homo ergaster olarak sınıflandırılır. Bu tür Afrika’da ortaya çıkmıştır ama Hindistan ve Çin’e kadar göç ettiği belirtilmektedir.

Homo Erectus, modern insanların atası olarak kabul edilir. Homo erectus’un kökeni ile ilgili iki teori vardır. İlk teori, Homo erectus’un yaklaşık 2 milyon yıl önce Erken Pleistosen sırasında Afrika’dan göç ettiği ve Eski Dünya’ya [Afro-Avrasya] dağıldığıdır. İkinci teori, Homo erectus’un Asya’da evrimleştiği ve ardından Afrika’ya göç ettiğidir.

Homo erectus’un vücut kılları çok azdı, bu da gün boyunca ısı yayabileceği ve aktif olabileceği anlamına geliyordu. Bu durum, çöpçüden avcıya geçişin habercisiydi. Homo erectus, önceki türlerden daha küçük bir bağırsağa ve daha küçük dişlere sahipti. Ayrıca, yemek pişirmek için ateşin kullandıklarının kanıtları da bulunmaktadır. Yemeği pişirmeleri sonucunda, daha yüksek enerjili gıdalar yenilerek, beynin büyümesine ve gelişmesine ön ayak olmaya başlanılmıştır. Bu aynı zamanda yeni bir kontrol biçimi anlamına geliyordu. Ateş; yemek pişirmek, hayvanları korkutup kaçırmak ve ısınmak için kullanılıyordu.

Homo erectus, Homo habilis’ten daha büyük bir kafa kapasitesine sahipti. Yaklaşık 1.79 metre boyundaydı. Erkekler ve dişiler arasındaki cinsel dimorfizm, Homo sapiens’te görülenden biraz daha büyüktü ve erkekler dişilerden yaklaşık %25 daha büyüktü. Bununla birlikte, dimorfizmleri, daha önceki australopithecus cinsininkinden önemli ölçüde daha azdır. Homo Erectus insan türünün kiloları ise 40–70 kg arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Arkeolojik keşiflerde bu insan türünün kafatası hacmi 1000 cm3 olduğu belirtilmektedir.

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Erectus’un Yaşam  Şemasını göstermektedir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sanal Express

Satılık instagram hesapları, sahibinden satılık araba, sahibinden satılık ev, satılık oyun hesapları, instagram hesap satış, İnstagram sayfa reklam alma, oyun hesabı satış, yeni nesil ilan sitesi, oyun satın al, hesap satışı, oyun satış, game satış, araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu