Homo Floresiensis (Hobbitler) Hakkında Bilgiler?

“Hobbit” olarak da bilinen Homo Floresiensis, Endonezya’nın Flores adasında yaşayan soyu tükenmiş bir hominin türüdür. 2003 yılında keşfedildiler ve 100.000 ila 60.000 yıl önce yaşadıklarına inanılıyor. Homo Floresiensis, ortalama yüksekliği yalnızca yaklaşık 1 metre olan diğer hominin türlerinden önemli ölçüde daha küçüktü. Ayrıca diğer hominin türlerinden daha küçük bir beyne sahiptiler ve ilkel ve türetilmiş özelliklerin bir karışımına sahiptiler. Homo Floresiensis’in keşfi, farklı fiziksel ve davranışsal adaptasyonlara sahip farklı hominin türlerinin bir arada var olabildiğini ve aynı coğrafi bölgede farklı yaşam alanlarını işgal edebildiğini öne sürdüğü için, insan evrimi anlayışımızı genişletti.

Homo Floresiensis yani diğer bir adı Flores İnsanıdır. Bu ismi almalarının nedeni ise Flores adasında keşfedilmiş olmaları ve bu adada yaşamış olmalarıdır. Homo Floresiensis insan türünün diğer resmi olmayan bir ismi de Hobbit’tir. Arkeolojik kalıntılar, Mike Morwood ve ekibi tarafından 2003 yılında Endonezya’nın Flores adasında keşfedildi. Liang Bua Mağarası’nda bir tam kafatası da dahil olmak üzere dokuz kişinin kısmi iskeletleri bulunmuştur.

Bu insan türünün temel özelliği, nispeten yakın zamanlara, muhtemelen 12.000 yıl öncesine kadar hayatta kalması göz önüne alındığında, küçük vücudu ve beynidir. İskelet kalıntılarının yanında taş aletler de bulunmuştur. En önemli soru, Homo floresiensis’in Morwood’un öne sürdüğü gibi modern insanlardan farklı bir tür olup olmadığıdır. Ayrıca Homo floresiensis’in Flores’te modern insanlarla eşzamanlı olarak yaşadığını öne sürer.

Homo Floresiensis insan türü, adını aldığı Flores adasında yaşamışlardır. Bu insan türü Homo Erectus’tan daha küçük bir insan türüdür. Homo Floresiensis insan türünün ortalama boyları 1 metredir. Homo Floresiensis insan türünün ağırlıkları ise ortalama olarak 25 Kg’dir.

Bu insan türünün ateşi yakacak kadar zeki olduğu tahmin edilmektedir. Bacak kemikleri modern insan bacaklarına göre daha sağlam yapıdadır. Boyları yüzünden bilim insanları bu türün araştırmasını yaparken, Homo Floresiensis insan türünün, hastalıktan dolayı mı yoksa farklı bir insan türümü oldukları araştırma konuları olmuştur.

Bu insan türünün başlıca özellikleri şu şekildedir; Küçük Vücut yapıları nedeniyle her şeye ulaşabiliyor olmaları, Beyin yapıları ve Taş Aletlerini kullanıyor olmalarıdır. Diğer isimleri de şu şekildedir; Flores Adamı, Flores, Flo, Hobbit

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Floresiensis yani Hobbitler’in Yaşam  Şemasını göstermektedir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir