Homo Gautengensis Hakkında Bilgiler?

Homo gautengensis, Afrika’da 2 ila 2,8 milyon yıl önce yaşamış bir insansı türüdür. 2000’li yılların başında Güney Afrika’nın Gauteng eyaletinde keşfedildi ve insan atalarının bilinen en eski türlerinden biridir. Bu türün fosilleri, Australopithecus gibi diğer erken hominidlere kıyasla daha insan benzeri bir kafatasına ve beyne sahip olduklarını öne sürüyor. Bununla birlikte, daha maymunsu bir vücut, daha kısa bacaklar ve daha sağlam bir yapı gibi erken insansılara benzer özelliklere sahiplerdi. Homo gautengensis’in erken hominidler ile Homo habilis gibi daha modern Homo türleri arasında bir geçiş türü olduğuna inanılmaktadır.

İlk insan türünden biri olan, Homo Gautengensis

Bu insan türü bilimsel olarak kanıtlanmış ilk insan türlerinden biridir. Homo Gautengensis, Bu insan türünün tam olarak hangi dönemde yaşadığı bilinmemektedir. Fakat 2010 yılında yapılan keşiflerden sonra bu insan türünün fosillerine rastlanıldı.

Homo Gautengensis bitki materyalini çiğnemeye uygun büyük dişlere sahipti, küçük beyinli ve büyük dişliydi ve muhtemelen bir ekolojik uzmandı. Homo Gautengensis taş aletler üretti ve kullandı. Hatta Homo Gautengensis’in kalıntılarıyla ilişkili yanmış hayvan kemiklerine dair kanıtlar olduğu için ateş bile yakmış olabilir.

Bu insan türünün yaşadığı bölgede korunamadığı tahmin edilmektedir. Genel olarak bu insan türünün fosillerinin geneli parçalanmış olarak bulunmuştur. Homo gautengensis, Homo sapiens’in yakın bir akrabasıydı.

Yaklaşık olarak 1 metreden biraz daha uzun boylu ve yaklaşık 50 kg ağırlığında olan bu insan türü, yerdeyken iki ayağı üzerinde yürüyordu, ancak muhtemelen ağaçlarda, belki beslenmek, uyumak ve yırtıcılardan kaçmak için epey zaman geçiriyordu. Muhtemelen konuşma ve dil becerilerinden de yoksundu.

Fosil Kanıtları: Kısmi Kafatası, Sterkfontain Mağarası, Johannesburg, Güney Afrika

Aşağıda yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Gautengensis’in Yaşam Şemasını göstermektedir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir