Homo Heidelbergensis Hakkında Bilgiler?

Homo Heidelbergensis, Afrika ve Avrupa’da 700.000 ila 300.000 yıl önce yaşamış, soyu tükenmiş bir erken insan türüdür. Hem Neandertalleri hem de modern insanları doğuran ata türlerinden biri olarak kabul edilir. Önceki insan türlerinden daha büyük bir beyin boyutu, yaklaşık 1.200 cm3 tahmini ortalama kafatası kapasitesi ve ateşi kullanma ve karmaşık aletler yapma becerisi ile karakterize edildiler.

Almanya’daki Mauer ve Mounier Taş Ocakları, İspanya’daki Atapuerca Dağları ve Etiyopya’daki Bodo ve Kibish Oluşumları dahil olmak üzere Afrika ve Avrupa’da çeşitli yerlerde Homo Heidelbergensis fosilleri bulundu. Türün iki ayaklı olduğu, yani iki ayak üzerinde yürüdüğü ve sağlam özelliklere sahip büyük bir vücut boyutuna sahip olduğu düşünülüyor. Davranışları ve yaşam tarzları tam olarak anlaşılmasa da hepçil olduklarına ve küçük gruplar halinde yaşadıklarına inanılıyor.

Homo Heidelbergensis’in Latince ismi Heidelberg İnsanı’dir. Bununda nedeni 1907 yılında Heidelberg yakınlarında bir taş ocağındaki fosillerinin keşfedilmiş olmasıdır. Homo heidelbergensis, hem Avrupa’daki Homo neanderthalensis’in hem de Homo sapiens’in doğrudan atası olabilecek Homo cinsinin soyu tükenmiş bir türüdür.

Yakın morfolojiye dayanarak, Homo heidelbergensis ve daha eski bir tür olan Homo antecessor’un Afrika’dan Homo ergaster’den türediği iddia edilmektedir. Ancak Homo heidelbergensis, modern insanlardan daha büyük bir beyin kapasitesine sahip olduğundan ve gelişmiş araçlar kullandıkları varsayılmaktadır. Bulunan fosil örneğine göre bu insan türü, modern insan türüne göre daha küçük dişli ama daha büyük çene kemiklerine sahipti. Homo heidelbergensis, modern insanlardan daha uzundu.

Sosyal davranışla ilgili olarak, Homo heidelbergensis, İspanya’nın Atapuerca kentinde bulunan 28 iskelete dayanarak ölülerini gömen ilk tür olduğu varsayılmaktadır. En çarpıcı özellikleri ise; Alet üreticisi ve kullanıcıları olmaları, Büyük beyine sahip olmaları, Uzun boylu olmaları ve Sağlam olmalarıdır. Bulunan kazılarda, Homo Heidelbergensis fosillerinin beyin hacmi, ortalama olarak 1.200 cc’dir.

Homo Heidelbergensis insan türünün boyları ise ortalama olarak, erkeklerde 169 cm ve kadınlarda ise 157 cm olarak hesaplanmıştır. Homo Heidelbergensis insan türü, avlanmalarda aktif olarak aletler kullanmışlardır ve grup olarak avlandıkları tespit edilmiştir.

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Heidelbergensis’in Yaşam  Şemasını göstermektedir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir