BilimGenel

Homo Neanderthalensis (Neandertaller) Hakkında Bilgiler?

Neandertaller olarak da bilinen Homo Neanderthalensis, yaklaşık 400.000 ila 40.000 yıl önce Avrupa’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşayan erken bir insan türüdür. Karmaşık kültürel ve sosyal yapılarının yanı sıra alet yapma ve kullanma yetenekleriyle tanınırlar.

Neandertaller, geniş kafatasları ve güçlü bir şekilde gelişmiş yüzleri olan tıknaz, güçlü insanlardı. Modern insanlarla aynı çevresel koşullarla baş edebildiler ve ayrıca karmaşık dil becerilerine sahip olabilirler. Uzun zamandır ilkel ve evrimleşmemiş varlıklar olarak kabul edilmelerine rağmen, son araştırmalar Neandertallerin gelişmiş hayatta kalma stratejilerine ve kültürel uygulamalarına sahip olduğunu gösteriyor.

Homo Neanderthalensis insan türü, çoğu kaynaklarda Neandertal olarak anılmaktadır. Ayrıca Homo Neanderthalensis insan türü, modern Mağara İnsanı kalıbını yaratan tarih öncesi bir insan türüdür. Neandertal kafataslarının ilk keşfedildiği yer, Belçika’nın Engis Mağaralarıdır. Neandertal kemik parçasından elde ettiği DNA dizilimi, Neandertallerin ve modern insanların DNA’larının yaklaşık %99,5’inin aynı olduğu tespit edilmiştir.

İlk Homo Neanderthalensis insan türü fosili, Almanya’nın Düsseldorf bölgesi yakınlarındaki Neander vadisinde 1856’da bulundu. İsminin de bu bölgeden aldığı aşikar. Homo Neanderthalensis yani diğer bir ismiyle Neandertaller, günümüzden yaklaşık olarak 200.000 ila 100.000 yıl önce ortaya çıktıkları varsayılıyor.

Bu insan türünün soyu, yaklaşık olarak 35.000 yıl önce tükendiği tahmin ediliyor. Homo Neanderthalensis yani diğer bir ismiyle Neandertallerin erkek boyları ortalama olarak, 164 ila 168 cm, kadın boyları ortalama olarak, 152 ila 156 cm. Erkek kiloları ortalama olarak, 77,6 kg, Kadın kiloları ise ortalama olarak, 66,4 kg’dir.

Normalde evrimsel olarak Neandertallerden daha akıllı değildik. Tek farkımız evrime karşı daha iyi mücadele ettik. Bu türün başlıca özellikleri; Araçları üretiyor ve kullanıyor olmaları, Dili konuşuyor olmaları, Sosyal Gruplar halinde yaşıyor olmalarıydı.

Neandertallerin soyu neden tükendi?

Şu anda en olası senaryo, Neandertallerin modern insanlardan ayrı bir tür olması ve neslinin tükenmesidir. Ek olarak, iklim değişikliği ve insanlarla etkileşim nedeniyle yerini ‘rekabetçi’ modern insanların almasıdır.Başka bir deyişle, Homo neanderthalensis rekabette geride kaldılar.

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Neanderthalensis yani Neandertal’in Yaşam  Şemasını göstermektedir. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Sanal Express

Satılık instagram hesapları, sahibinden satılık araba, sahibinden satılık ev, satılık oyun hesapları, instagram hesap satış, İnstagram sayfa reklam alma, oyun hesabı satış, yeni nesil ilan sitesi, oyun satın al, hesap satışı, oyun satış, game satış, araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu