Homo Sapiens Idaltu Hakkında Bilgiler?

Homo sapiens idaltu, yaklaşık 160.000 ila 190.000 yıl önce Afrika’da yaşayan modern insan Homo sapiens’in bir alt türüdür. Homo sapiens’in bilinen en eski alt türlerinden biri olarak kabul edilir ve adı Etiyopya’da ilk kalıntıların keşfedildiği yerden gelir.

Homo sapiens idaltu, modern insanlara benzer bir fiziksel görünüme sahiptir, ancak daha büyük kaş çıkıntıları, daha belirgin bir kaş çıkıntısı ve daha az çıkıntılı bir çene gibi bazı farklılıklar vardır. Bu alt türün Afrika’da yaşadığına ve diğer türlerin atalarına ait olduğuna inanılmaktadır. sonunda Afrika dışına yayılan Homo sapiens’in alt türleri.

Çalışma için mevcut sınırlı sayıda fosile rağmen, Homo sapiens idaltu, farklı ortamlara fiziksel ve kültürel adaptasyonları da dahil olmak üzere modern insanın erken evrimi hakkında önemli bilgiler sağlar. Bu alt türün keşfi, araştırmacıların erken modern insanların genetik ve kültürel çeşitliliğini daha iyi anlamalarına da yardımcı oldu.

Homo Sapiens İdaltu insan türünün diğer bir adı, Herto Bouri bölgesinde keşfedildiği için Herto İnsanı olarak nitelendirilir. Homo sapiens idaltu’nun fosilleşmiş kalıntıları 1997 yılında Tim White tarafından Etiyopya’nın Afar Üçgeni’nin Middle Awash bölgesi yakınlarındaki Herto Bouri’de keşfedildi. Kafataslarının morfolojisi, daha sonraki Homo sapiens’te bulunmayan arkaik özellikler sergilemektedir, ancak yine de modern Homo sapiens’in doğrudan ataları olarak görülmektedir.

Herto Bouri’de bulunan kalıntılara ‘Herto Man’ adı verildi. Uzmanlar, türümüzün beyin kabuğunun karakteristik küresel şeklini ve yüz özelliklerini gösterdiğinden, bulguların erken modern insanlar olarak tanımlanabilecek kadar eksiksiz olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, her iki yetişkin kafatasları da devasa ve sağlamdır ve ayrıca daha ilkel Afrika fosillerine benzerlikler göstermektedir.

Idaltu denmesinin nedeni “İlk Doğan” anlamına gelmektedir. Homo Sapiensİdaltu insan türünün beyin hacmi otalama olarak 1.450 cc’dir. Günümüz insan kafasıyla karşılaştırıldığı zaman Homo Sapiens İdaltu insan türünün kafa yapısı oldukça uzundur.

Aşağıdaki yer alan çizelgedeki kırmızı alan Homo Sapiens İdaltu’n Yaşam  Şemasını göstermektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir