GenelTeknoloji

SWIFT Sistemi Nedir? Bankalarda SWIFT sistemi ne demek?

SWIFT sistemi, dünyadaki bankalar arasında finansal bilgi alışverişini kolaylaştırır. Bankalar arası ödemelerde kolaylık sağlar. Ayrıca iş zekası gibi ekstra hizmetleri de ücretli olarak sunmaktadır. Ayrıca, küresel bir ağa sahiptir. SWIFT hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SWIFT, Uluslararası Bir Finansal Bilgi Sistemidir.

SWIFT, finansal bilgi alışverişinde bulunmak için standart bir iletişim protokolü kullanan küresel bir finansal kurumlar ağıdır. İşlemleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için referans verileri ve standartlaştırılmış mesajları kullanır. Sistem, finansal kurumları, piyasa altyapılarını ve kurumsal müşterileri birbirine bağlamak için kullanılır. 1973 yılında kurulmuştur ve 200’den fazla ülkede ofisi bulunmaktadır. Sistem, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Federal Rezerv Sistemi tarafından düzenlenmektedir.

SWIFT, dünyanın her yerinden finans kuruluşlarına aittir. Şirket hissedarları tarafından seçilen 25 bağımsız üyeden oluşan bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Yönetim Kurulu, banka ve diğer finans kuruluşlarının temsilcilerinden oluşur. Bir CEO, şirketin günlük operasyonlarını denetler. Belçika Ulusal Bankası baş denetçi olarak hizmet vermektedir.

Bankalar Arası Ödemeleri Kolaylaştırır

SWIFT sistemi, bankalar arasındaki ödemeleri kolaylaştıran küresel bir ağdır. İki banka aynı SWIFT ağına üye ise, aracı banka kullanmadan doğrudan aralarında ödeme yapılabilir. SWIFT ağına üye olmayan bankalar arasındaki ödemeler, üçüncü taraf bankalar olarak adlandırılan aracı bankaları kullanmalıdır.

SWIFT mesajları, katılan bankalar arasında Swift adı verilen standart bir protokol kullanılarak gönderilir. Bu mesajlar her iki banka tarafından da kabul edilir ve güvenli kabul edilir, bu da onları uluslararası ödemeler için tercih edilen yöntem haline getirir. SWIFT sistemi, bankaların büyük hacimli işlemleri yönetmesine de olanak tanır. 2020 yılına kadar SWIFT’in günde 38 milyondan fazla FIN mesajını işlemesi bekleniyor. Dünyadaki bankalar arasında yılda trilyonlarca dolar transfer etmek için kullanılır.

İş zekası gibi ekstra hizmetler için ücret alır

SWIFT, kullanıcılardan gönderdikleri ve aldıkları mesajların türüne ve uzunluğuna göre ücret alarak para kazanır. Ücretlendirilen miktar, kullanım hacmine, mesajın gönderildiği ülkeye ve mesajın türüne bağlıdır. Bu temel ücretlere ek olarak SWIFT, iş zekası, referans verileri ve uyumluluk hizmetleri gibi ek hizmetler de sunar. Bu hizmetler, SWIFT için başka gelir akışları sağlayabilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sanal Express

Satılık instagram hesapları, sahibinden satılık araba, sahibinden satılık ev, satılık oyun hesapları, instagram hesap satış, İnstagram sayfa reklam alma, oyun hesabı satış, yeni nesil ilan sitesi, oyun satın al, hesap satışı, oyun satış, game satış, araba

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu