SEO Nedir? SEO Hakkında Bilgiler?

Admin

Administrator
Yönetici

SEO Nedir? SEO Hakkında Bilgiler?​

SEO Nedir ve SEO Hakkında Bilgiler konusunu ele alalım. Açılımı Search Engine Optimization olan SEO web sitenizi optimize etme işlemidir. Bu optimizasyon arama sonuçlarında üst konumlarda görüntülemeye değecek olduğunu göstermesine izin verir.
Aklınızda bulunsun ki SEO tek seferlik bir şey değildir. Devamlılık çok önemlidir.

SEO’nun Önemi Nedir?

SEO’nun ne olduğunu ve önemini bilmelisiniz. Web sitelerinin en önemli ihtiyacı siteye ziyaretçi çekmektir. Ziyaretçisi sıfır olan bir sitenin değeri yoktur. Tabi ki trafiği yönetebileceğiniz her şey var.

Kaliteli Trafik

Sitenizi ziyaret eden kişilerin alıcılara dönüşmesi ne kadar çok sayıda olursa trafiğiniz o kadar iyi demektir. Bu oranı web site trafik kalitesini kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Tabiki bu oran içerikten içeriğe ve hedeflere göre değişkenlik gösterir. Ancak %5 bile bu oran için çok iyidir. İyi trafik demek ziyaretçilerin sattığınız ürünleri aramalarıdır. Diyelim ki Apple telefon satıyorsunuz. Sizin sitenize meyve almak isteyen kişilerden trafik gelmemelidir.

Trafik Miktarı

Trafik kalitesinin önemli olduğunu söylemiştik en az onun kadar önemli olan bir diğer konu da trafik miktarıdır. Trafiğinizi ziyaretçilerinizden ölçebilirsiniz. Tabiki izlemeniz gereken şeyler bunlarla sınırlı kalmaz. Bunun yanında bakmanız gereken ziyaretçiler, sayfa görüntülemeleri ve ziyaret süresi de çok önemlidir. Bunları tek tek elle ölçmenize gerek yok tabi ki. Google Analytics ve Yandex Metrica gibi araçları kullanabilirsiniz.

Organik Trafik

Bu konu bütün web site sahipleri için en sevdiği şeydir. Bu tamamen ücretsiz ve siteye daha fazla ziyaretçi gelebilir. Örnek olarak arama motorunda aranan bir kelimeden sonuçlar çıkar. Bu sonuçlarda çıkan bir bağlantınıza tıklarlarsa sitenize ziyaretçi gelir. Bu şekilde gelen ziyaretçiler organik ziyaretçi olarak adlandırılır. Kulağa kolay gelebilir ancak bu şekilde ziyaretçi elde etmekte oldukça çok rekabet vardır. Hedeflediğiniz ziyaretçi sayısına ulaşmak için iyi bir SEO yapmalısınız.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO sitenizi optimize eder ve insanların belli kelimeleri kullanarak sitenize gelmesini sağlar.

Getireceği faydalar;​

* Alakalı bilgiler sunar
* Arama motorlarını güvenilir hale getirir
* Daha fazla ve iyi trafik sağlar

Arama sonuçları anlık olarak gelir ancak arama motorundaki süreç çok farklı bir şekilde işler. Bu süreç arama motoruna bir kelime yazmakla başlar.

Arama motorundan biraz bahsetmek gerekirse. Yapılan her arama için 3 görev yapar.

Crawling: Bu işin başlangıç kısmıdır. Bu işlemde dünya çapından sitelerden , sayfadan , bağlantıdan bağlantıya bilgi toplanır.

Indexing: Bilgi toplandıktan sonra web crawler’lar girdi listesindeki bilgiyi depolar.

Sıralamalar: Sonuçlar en fazla uyana göre sırayla gösterilir

Arama motorları kalitelerden memnun olmak için algoritma adı verilen kurallar kullanır. Algoritmalar insanların en alakalı bilgileri aldığını kontrol eder. En önemli ve en popüler arama motorlarından biri olan Google algoritmaları üzerinde çalışan bir grup çalışana sahiptir. Bu çalışanlar kullanıcıların deneyim kalitesini arttırmak için çalışır. Google’ın en çok önem verdiği şey web site içeriğidir.

Sayfa Otoritesi Nedir?

Moz tarafından geliştirilmiş puanlama sistemidir. Puanlama 1-100 arasında değişir. Bu puanlamaya göre sizin sıralamanızı belirler. Bu sayfa sayesinde sitenizin otoritesini kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kontrol etmek istediğiniz URL’yi girmektir. Buradan sonra analizi elde etmiş olursunu. Bu sonuca göre de iyileştirmeler yapabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO tek seferlik bir şey değildir bir kez daha söylemekte fayda var. Algoritmalar , arama motorlarının en iyi sonuçları vermesi için sürekli güncellenir. Daima en güncel olanı kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü kullanmazsanız siteniz arama sonuçları sayfasında olumsuz etkilenir.

İki tür SEO vardır. Site İçi SEO ve Site Dışı SEO

Site İçi SEO

Siteyi içerden optimize etme yöntemidir. Bu optimizasyon site içerisindeki elementlerin ayarlanmasıyla oluşur. Bu ayarlamalar sonucunda arama motorları bilgiyi endeksleyecektir.

– İyi formatlanmış URL
– Anahtar kelimeleri yazmak
– Görseller için alternatif yazılar
– Düzgün başlıklar

Göz önünde tutulması gereken faktörler;​

Anahtar Kelimeler

Yayınladıklarınızdan iyi bir trafik almak istiyorsanız anahtar kelimeleri iyi seçmelisiniz. Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorlarında aradıkları konular veya fikirlerdir. Bununla birlikte anahtar kelime araştırması da önemli bir yere sahiptir. Kullancıların sizi ararken hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını anlamanıza yardım eder. Başlıkların , içerikteki başlıkların ve metnin hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içermesi de çok önemlidir.

Teknik Kısım

Bu işin zor kısmını Web Crawler’ların yapmasını beklemeyin. Yapmanız gerekenler :

* Site haritasına sahip olun
* Sitenizde kırık bağlantı bırakmayın
* Yanlış yönlendirmeleri engelleyin
* URL hatalarını düzeltin

Optimizasyon

Web sitenizin bunlara sahip olduğundan emin olun.

* İyi bir yapı
* Kolay navigasyon
* İlgili içerik

Saydıklarımız oldukça önemli şeylerdir. İyi bir yapıya sahipseniz arama motorları sitenizin hangi sayfalarının önemli olduğu konusunda bilgi verir. Kolay navigasyon ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlar. İlgili içerik de kaliteli trafiği arttırır.

Kullanıcı Deneyimi

Web sitenize gelen ziyaretçilere iyi bir hizmet vermelisiniz. Eğer sitenize satılan ürünler için geliyorlarsa onlara en uygun olanı göstermelisiniz. Aradıklarını bulmaları için kategoriler eklemelisiniz. Bunlara ek olarak da ilanlara görsel eklemeli ve daha fazla detay vermelisiniz.

Sayfa düzeni de çok önemlidir. Görsel olarak göze hitap eden siteler yeni ziyaretçiler çekebilir ve gelen ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunlara ekleme yapmak gerekirse siteniz hızlı olmalıdır. İçerik ne kadar iyi olursa olsun eğer siteniz hızlı değilse ilgi çekmez. Ziyaretçilerin içeride kolaylıkla dolaşabilmesi gerekmektedir.

Site Dışı SEO

Site içi SEO’ ya nazaran daha az teknik bilgi gereklidir. Ama onun kadar da önemlidir. Site dışı SEO tanıtım yöntemi olarak görebilirsiniz. Bu sayede internet kullanıcıları sitenizin ziyaret edilmeye değeceğini bilirler.

Site dışı SEO optimizasyonu yapmanın yolları.​

İçerik Pazarlama

Bu sektörde içerik çok önemlidir. Buna bağlı olarak da içerik pazarlamanın önemi gün geçtikçe artmaktadır.

İyi bir içerik pazarlama , arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda olmanızı sağlar. Eğer iyi bir içerik pazarlama stratejisini sahipseniz;

* Siteye yeni ziyaretçi çekebilirsiniz
* Ürünlerinizi alması için daha fazla kişiyi etkileyebilirsiniz
* İşletmenizin itibarı artar
* Uygun maliyetli olduğundan tasarruf etme imkanına sahipsiniz

Reklamlar

Yüksek sayıda takipçiniz varsa güzel bir içerik ortaya koymalısınız. Ancak bunları yapamazsanız iyi bir reklama ihtiyaç duyarsınız.

Reklamlar üzerinden daha fazla kişiye ulaşırsınız. Böylece rakiplerinizin de üstüne çıkabilirsiniz. Ne kadar çok ilgi çekici reklam yaparsanız kullanıcılar da sizi okadar iyi hatırlayacaktır. Reklamlar bu sektörde fark yaratabilecek şeylerdir.

Halkla İlişkiler

Bu başlık sitenizin daha fazla tanınmasını destekleyici niteliktedir.

Cüzi miktarda yatırım yapmanız gereklidir. İhtiyaç duyulan nedenler;

* Marka tanınırlığını arttırır
* Resmî bilgi verir
* Otorite kurmak için
* Topluluk ilişkilerinin iyi olması için

Umarım bu yazımızda da size yardımcı olabilmişizdir. Eğer Seo’yu kendiniz halledemezseniz seo danışmanlık hizmetleri satın alabilirsiniz. Şimdiden herkese başarılar.
 
Son düzenleme:
Üst