Yeni iOS 16 Özellikleri?

iOS’un en yeni sürümü, mobil platforma bir dizi yeni özellik getiriyor. En dikkate değer yeni özelliklerden biri, orijinal olarak iOS 16’nın ilk sürümünde gelecek şekilde ayarlanmış olan iCloud paylaşılan fotoğraf kitaplığıdır. Diğer yeni özellikler arasında akıllı kurulum kuralları, işbirliği ve ana ekran widget’ları bulunur. Dikkate değer bir diğer güncelleme, mesajları gönderildikten sonra düzenleme yeteneğidir. Yeni bir geçmiş günlüğü, bir iletide yaptığınız tüm değişiklikleri gösterir. Ayrıca artık iki dakikadan daha kısa bir sürede bir metin veya e-postayı geri alabilirsiniz.

Yeni Duvar Kağıdı Seçenekleri

iOS 16 ve sonraki sürümlerde, kullanıcılar artık yeni duvar kağıdı seçeneklerine sahip. Bunlar, Ayarlar menüsünde veya kilit ekranına dokunarak bulunabilir. Yeni duvar kağıtları, film rulosundan bir fotoğraf veya önceden ayarlanmış bir Apple tasarımı ile kişiselleştirilebilir. Yeni bir duvar kağıdı eklemek için ayarlar menüsüne ve ardından Yeni Duvar Kağıdı Ekle seçeneğine dokunun.

Yeni duvar kağıtları, tek bir görüntüden altı adede kadar emoji koleksiyonuna kadar çeşitli seçenekler arasından seçilebilir. Duvar kağıtları dinamik olarak da değiştirilebilir. Hatta bazıları farklı fotoğrafları karıştırabilir veya dışarıdaki havayı gösterebilir. Uzay temalı arka planlar da mevcuttur. Kullanıcılar, uygulama simgesinin arka planını değiştirmek için bir fotoğraf da kullanabilir.

Gönderilen Mesajları Düzenleme

iOS 16, önceden gönderilmiş mesajları düzenlemenizi sağlayan yeni bir özellik sundu. Kullanıcılar, gönderdikten sonra iki dakikanız olduğu sürece mesajları düzenlemeyi veya silmeyi seçebilir. Bir mesaj gönderdikten sonra, mesajdaki mavi onay işaretine veya gri X işaretine dokunarak mesajı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yeniden gönderebilir veya geri alabilirsiniz.

Bir mesajı yanlışlıkla silerseniz ve sildiğinizi fark ederseniz, hızlı hareket etmeniz gerekir. Ancak iyi haber şu ki, iOS 16’da gönderilen mesajları düzenlemek kolay ve hızlı. Mesaja uzun süre bastıktan sonra bir metin alanı görünecektir. Bu, hatayı düzeltmenize veya mesajı olduğu gibi kaydetmenize olanak tanır.

Aile ile Fotoğraf Paylaşma

iOS 16, fotoğrafları aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı kolaylaştıran iCloud Shared Photo Library adlı yeni bir özellik içerir. Kullanıcılar, kameralarıyla veya film rulosundan çekilen fotoğrafları otomatik olarak paylaşmayı seçebilir. Yeni özellik, paylaşılan fotoğrafları düzenlemenize ve favorilerinize eklemenize de olanak tanır. Paylaşılan fotoğraflar, kullanıcıların Anılarında ve Öne Çıkan Fotoğraflarında görünür. Ayrıca başkaları tarafından anında yüklenebilirler. Kullanıcılar artık ada veya tarihe göre fotoğraf arayabilir. Başkalarıyla paylaşılan fotoğraflarda bir rozet gösterilir. Önceki sürümlerden farklı olarak, fotoğraflarınızı paylaşan kişileri de kaldırabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir